Rybolov
Rybolov je odchyt ryb z moří, tekoucích vod, jezer, umělých nádrží (rybníků a přehrad). Pojem zahrnuje dvě odlišné činnosti:
- hospodářské výlovy – při nich se ryby odchytávají sítí, případně i elektrickým proudem
- sportovní aktivity – také označované termínem rybaření; zde se pro lov ryb používají udice s nástrahou
Rybolov v Česku
[editovat | editovat zdroj]V České republice se za účelem rybolovu vedle přirozených vodních toků, řek a potoků, využívají především menší i rozsáhlejší umělé vodní nádrže – rybníky, jejichž budovaní má v této zemi tradici již několika stovek let. Celkový výnos těchto nádrží je často navyšován pravidelným či nárazovým přidáváním živin – přikrmováním. Nadměrné přikrmování může být ovšem příčinou destabilizace celého rybničního ekosystému. Ten nastává v okamžiku, kdy vlivem přesycení prostředí živinami v nádrži neúnosně stoupne koncentrace fytoplanktonu – mikroskopických řas a cyanobaktérii (sinic). Tato sukcese může vést až k totálnímu kolapsu ekosystému, neboť nadměrná biomasa fytoplanktonu je zanedlouho schopna vyčerpat v nádrži veškerý dostupný kyslík nejen pro sebe, ale i pro veškerou ostatní vodní aerobní biotu.
Rybolov ve světě
[editovat | editovat zdroj]Podle statistiky Organizace pro výživu a zemědělství, se na světě komerčnímu rybolovu věnuje celkem 38 milionů rybářů a lidí chovajících ryby na farmách. Rybolov a akvakultura přímo nebo nepřímo zaměstnává v rozvojových zemích více než 500 milionů lidí.
Podle studie organizace Global Fishing Watch z roku 2018 je největší světovou rybářskou velmocí Čína – její plavidla v roce 2016 strávila na moři 17 milionů hodin. Druhou nejaktivnější zemí je Tchaj-wan (2,2 milionu hodin).[1]
Výlučná ekonomická zóna je zásadní pro zdroje ryb.[2]
Ryby obsahují neurotoxickou methylrtuť, a to převážně u rovníku.[3]
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ MÁNERT, Oldřich. Čína je rybářským gigantem, lodě vysílá k Africe i Jižní Americe. iDNES.cz [online]. 2018-03-04 [cit. 2018-03-05]. Dostupné online.
- ↑ https://www.europarl.europa.eu/factsheets/en/sheet/119/international-fisheries-relations - International fisheries relations
- ↑ Tropical and subtropical industrial fisheries account for about 70% of methylmercury fished from the ocean: Study. phys.org [online]. [cit. 2024-09-24]. Dostupné online.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- KROODSMA, David A.; MAYORGA, Juan; HOCHBERG, Timothy; MILLER, Nathan A.; BOERDER, Kristina; FERRETTI, Francesco; WILSON, Alex. Tracking the global footprint of fisheries. Science. Roč. 359, čís. 6378, s. 904–908. DOI 10.1126/science.aao5646. (anglicky)
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu rybolov na Wikimedia Commons
- Nadměrný rybolov – Péče o mořské oblasti v měnícím se klimatu, Evropská agentura pro životní prostředí, 23. 3. 2009
- BUCEK, J. Rybářský sport: chytání ryb na udici ... jakož i návod ku lovení a hypnotisování raků. Praha-Smíchov: Kotík, 1910, 147, 1 s.
- Zákon rybářský. Valašské Meziříčí: F. Vaněk, 1883, 25 s.